Dýha je trefou "do žlutého"

29. července 2020Odvětvím, které se neobejde bez dýhy jakožto základního „stavebního kamene“, je výroba sportovních potřeb. Dýha je zde používána jak jako technická pro konstrukční účely, tak bývá i součástí designu daného výrobku. Hlavně díky fyzikálním a mechanickým vlastnostem krájených dýh jsou tyto často nepostradatelné při konstrukci výrobku. 

Právě proto se na nás obracejí drobní výrobci dřevěných skateboardů, či lyží, u kterých je krájená dýha lepená do vrstev základem pro výrobu a často i designová horní vrstva je vybírána z exotických druhů dřevin.

V portfoliu zákazníků máme ale i větší – průmyslové firmy zabývající se výrobou luků, hokejek či potřeb pro zimní radovánky – saní atp.

Velmi zajímavá je právě výroba luků, většinou pro závodní účely. Konečný výrobek je malé umělecké dílo! Z drahých dřevin v podobě masivu se tvarují krásné rukojeti, konstrukční stavbu ale tvoří především krájené silné dýhy jasanu prokládané laminátovou tkaninou. Konečný design pak určují tenké dýhy jak vzácných dřevin jako je oliva, vlastnostmi i vzhledem zajímavých dýh z bambusu či i běžně používané dýhy olše. Finální výrobek je tak nejen vysoce funkční, ale současně i krásný! 


Bc. Martin Mudra
Produkt manager nákupu a prodeje dýh firmy JAF HOLZ spol. s r.o.