Co možná o dýze nevíte ...

1. dubna 2019


JAF HOLZ je tradičním dodavatelem truhlářských materiálů včetně přírodních dýh. Výroba a prodej dýh je stabilním pilířem v obchodování naší společnosti, máme ji ostatně i ve svém sloganu „desky-dýhy-řezivo“.

Abychom podpořili dostupnost a zajistili kvalitu tohoto materiálu, rozhodlo vedení společnosti v roce 2007 o velké investici v podobě výstavby nového výrobního závodu v rumunském Brašově, v místě, které oplývá přírodními zdroji. 

Co možná o dýze nevíte je, že její výroba sahá hluboko do lidské historie. Již 3000 let před naším letopočtem – tedy v dobách výstavby egyptských pyramid – se při ústí řeky Nilu začala objevovat dýha vyráběná řemeslníky starého Egypta. Intarzie – skládané obrazce z dýh – tak můžeme najít již na vybavení Tutanchamonova trůnu! 

Tak stará je tedy myšlenka, jak drahé a často těžko dostupné přírodní materiály využít v maximální možné míře.

Je opravdu velký rozdíl, vyrobíte-li z jednoho kmene jeden trám, případně 10 fošen určených k dalšímu opracování, nebo jak je tomu u dýh, jej nakrájíte na tenké plátky a vytěžíte tak klidně i 1000 m2 plochy čistě přírodního designu, ze kterého můžete vyrobit vybavení celého interiéru!

Díky rozvoji civilizace, stěhování národů, se postupně dýha rozšířila přes starověké Řecko a vyspělý Řím do středu Evropy – Francie. Začátkem 19. století se pak objevují první strojově vyráběné dýhy, díky čemuž se její využívání masově rozšířilo nejen v architektuře, ale i jako designový prvek v interiérech vozidel, železničních vagónů či námořních plavidel. Nenahraditelnou se tak dýha stala nejen v nábytkářském průmyslu, ale i například při výrobě hudebních nástrojů. 

Kdo se domnívá, že je dýha jen jakousi levnější náhradou masivního dřeva, velmi se mýlí! Je skutečně tisíciletími prověřeným materiálem, který dokáže maximálně a šetrně využít přírodní zdroje a jejich vlastnosti včetně těch designových.

Právě na design jsme se zaměřili a veškerou naši produkci máme ve vysoké kvalitě naskenovanou a zpřístupněnou všem na našem Veneer Worldu

Každou dřevinu - jednotlivý kmen - svazek, který fyzicky existuje a je uskladněn na našem centrálním skladu v rakouském Salzburgu, si tak můžete v detailu oboustranně prohlédnout z pohodlí vašeho domova! 

Tímto za JAF HOLZ zdravím všechny obdivovatele přírodních krás, jen dýhovaný interiér dokáže na první dojem vytvořit domov, či příjemné pracovní prostředí.

Bc. Martin Mudra

Produkt manager nákupu a prodeje dýh, JAF HOLZ spol. s r.o.